Z przyjemnością prezentuję wyjątkowy spektakl szopki krakowskiej. Od kilku miesięcy powstawała w zaciszu mojej pracowni szopka krakowska inspirowana słynną szopką-matką Michała Ezenekiera z ok. 1890 roku z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Do szopki powstał oczywiście też zestaw kukiełek: św. Rodzina, dziad, anioł, krakowiak z krakowianką, przekupka, andrus, Lajkonik z chorążym, Herod, diabeł, śmierć, pan Twardowski, kominiarz, strażak hejnalista, góral. Każda z postaci przedstawia się w szopce tekstem z dawnych spektakli jasełkowych, kiedy to na przełomie XIX i XX wieku grupy szopkarskie były zapraszane do domów krakowskich mieszczan.

Spektakl zarejestrowano w Domu pod Krzyżem w Muzeum Krakowa. W miejscu tym znajdowało się niegdyś Muzeum Teatralne, a obecnie powstaje w tym miejscu Centrum Niematerialnego Dziedzictwa. Spektakl szopkarski jest jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w Centrum związanych z niematerialnym dziedzictwem.

Rejestracja spektaklu w Muzeum Krakowa

To kolejne moje dzieło szopkarskie i nowe doświadczenie twórcze. Projekt pomogli mi zrealizować moja wspaniała córka Emilia i mój cudowny chłopak Andrzej.

Zaprosiliśmy też do współpracy Stanisława Benedyka z Muzeum Krakowa, który zarejestrował dźwięk, światło, obraz i całość znakomicie zmontował. Kolęda „Pasterze, pasterze”, która pojawia się w finale spektaklu użyczył nam zespół „Raraszek” z Katarzyną Chodoń.

Spektakl jest częścią projektu pod nazwą „Szopka krakowska on-line. W sieci tradycji” zrealizowanego w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.