Tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia miał miejsce spacer „Wokół szopki”. W tym roku tematem przewodnim spaceru była muzyka w Krakowie. Opowieść przewodnika, którym był dr Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Krakowa była wzbogacona muzyczną oprawą. Miłośnicy szopki krakowskiej dopisali pomimo deszczowej pogody.
Spacer rozpoczął się u podnóża Wawelu na placu Wielkiej Armii Napoleona, gdzie dawne szlagiery kapeli Szmelcpaki zagrała Wesoła Fala Band. Można było w tym miejscu zobaczyć moją pierwszą szopkę krakowską na trasie spaceru, w której umieściłam przedmiejską kapelę z jej liderem – słynnym Makino oraz inne szopkowe postacie.
Następnie spacer udał się w kierunku jednej z najstarszych ulic w Krakowie – Kanoniczej, którą dotarł do placu św. Marii Magdaleny, gdzie do XIX wieku stał kościół poświęcony tej świętej. Tam podziwialiśmy szopkę autorstwa Rozalii Malik z figurkami wyrzeźbionymi przez jej mamę – Annę.
Dalsze szopki były zlokalizowane przy ul. Dominikańskiej, pod Archiwum Narodowym przy ul. Siennej i w Rynku Głównym. Po drodze mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki wygrywane i śpiewane przez Teatr Złoty Róg, Kapelę Kasi Chodoń i innych.
Pod Wieżą Ratuszową, gdzie znajduje się kolejna moja szopka usłyszeliśmy opowieść o historii kabaretu Piwnica pod Barnami. Następnie udaliśmy się już prosto do Pałacu Krzysztofory na finałowe kolędowanie i ciepły poczęstunek.
Tegoroczny Spacer Wokół Szopki już za nami, ale szopki krakowskie nadal można oglądać, fotografować i kolędować przy nich w przestrzeni miasta, oraz na 81 pokonkursowej wystawie szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory, Muzeum Krakowa.
Ja szczególnie zapraszam w tym roku wszystkich miłośników literatury do Antykwariatu Abecadło zlokalizowanym przy ul. Tadeusza Kościuszki 18 w Krakowie. W tym klimatycznym miejscu można zaczytać się w książkach autorek i autorów, których można dostrzec w szopce.