Moje porady szopkarskie na Kolorach Krakowa zaczynam od figurek, chociaż przeważnie w szopce nie wykonuje się ich w pierwszej kolejności. Dla mnie mają one szczególne znaczenie, ponieważ z powodu figurek w szopce mojego dziadka oraz przez moje przekomarzania z dziadkiem odnośnie tych właśnie postaci szopkowych rozpoczęła się moja długa przygoda z szopką krakowską. Dzisiaj mam już różne doświadczenia z różnymi technikami i materiałami do wykonania figurek.
Najcenniejsze szopki krakowskie to te, w których można zobaczyć figurki wykonane własnoręcznie przez twórcę. Zatem moja pierwsza rada – odradzam zakup gotowych figurek lub wycinania zdjęć postaci!
Łatwy sposób na wykonanie figurek różnej wielkości to stożek z kartonu teczkowego umieszczony na drewnianym patyczku, który połączony jest z drewnianym koralikiem wyobrażającym główkę postaci. Do takiej konstrukcji figurki można dodać rączki, które można wykonać z drutu, sznurka lub wycięto w odpowiedni kształt kartonika. Tak przygotowaną konstrukcję figurki bardzo łatwo ozdobić: krepiną, staniolem lub kawałkami szmatek. Włosy na głowie można zrobić z muliny lub wełny.
Kolejnym sposobem, który mogę polecić jest wykonanie figurek z użyciem drewna, drucika i masy samoutwardzalnej oraz kawałków tkanin. Nie jest to wcale trudny sposób. Zaczynamy od przygotowania podłużnego kawałka miękkiego drewna, który posłuży za korpus figurki. Zwróćmy uwagę na wielkość figurki w stosunku do konstrukcji szopki. Postać nie może być mała, jak człowiek w rzeczywistym budynku, ale też nie za duża, aby nie zasłonić konstrukcji szopki. Następnie wykonywana jest główka postaci. Można zastosować drewniany koralik, jak w wyżej omówionym sposobie wykonywania figurek, przymocowany do korpusu figurki na druciku. Główkę można okleić samym staniolem lub nadać jej rysy twarzy przez użycie masy samoutwardzalnej . Następnie przewiercamy otwór w korpusie na wysokości ramion, przez który przeciągamy drucik. W ten sposób powstają ręce figurki, które oklejamy watą z klejem, aby nadać im odpowiednią grubość.
Kolejną fazą jest oczywiście ubranie tak przygotowanej figurki. Tutaj każdy może zastosować ulubione materiały. Mogę jednak zasugerować dobrą technikę wykonywana ubioru figurki z tkaniny uformowanej za pomocą kleju. Po przygotowaniu miniwykroju szaty, rękawów, peleryny lub spodni sklejamy tkaninę na figurce. W ten sposób unikamy szycia bardzo niewielkich elementów ubioru. Tak naklejoną szatę warto dodatkowo ozdobić np. cekinami, tasiemkami itp.